• [ WMTR.Net ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ WMTR.Net ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ WMTR.Net ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

Tapuda çipli kimlik

Garfield

Webmaster Forum - WMTR
Administrator
Webmaster Forum - WMTR
Katılım
25.01.2022
Mesajlar
137
Çözümler
12
Aldığı beğeni
29
Konum
Yurt Dışı
Uzmanlık
Girişimci
ELEKTRONİK KİMLİK DOĞRULAMA SİSTEMİ (EKDS) :
Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi Yönetmeliği, 22/10/2020 tarih ve 31282 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik ile Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının, kimlik doğrulama amacıyla kullanılabileceği mevzuatımıza girmiştir.
Tapu sicilinin devletin kusursuz sorumluluğu altında tutulması genel prensibi ile Genel Müdürlüğümüzce de elektronik kimlik doğrulama sistemleri tapu işlemlerinde esas alınarak kullanılmaya başlanmıştır.
Yapılan çalışmalar sonucunda Kurumumuzun, İçişleri Bakanı Olurlarına istinaden Kimlik Doğrulama Hizmet Sağlayıcısı (KDHS) olmasına karar verilmiştir.
Elektronik kimlik doğrulama sistemi, genel olarak kişinin biyometrik verisini okuyarak, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı üzerinde bulunan çip içerisinde yer alan kişisel verilerin kart erişim cihazları aracılığı ile doğrulanmasına imkan sağlayan kimlik doğrulama sistemidir.
Sistem ile teknolojik çağın gereksinimlerini karşılayacak şekilde daha güvenilir bir yöntemle hak sahipliğinin ve kişi kimlik bilgilerinin tespiti yapılarak tapu işlemlerinin yapılması amaçlanmıştır.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Personalize

Üst