free hit counter
Şok iddia! 61 milyon kişinin e-Devlet bilgileri Dark Web’de satışa çıktı | Webmaster Forum - WMTR.Net
  • [ WMTR.Net ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ WMTR.Net ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ WMTR.Net ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

Şok iddia! 61 milyon kişinin e-Devlet bilgileri Dark Web’de satışa çıktı

Pi

Yönetici
Moderatör
Katılım
25 Ocak 2022
Mesajlar
18,541
Çözümler
1
Aldığı Beğeni
70

Şok iddia! 61 milyon kişinin e-Devlet bilgileri Dark Web’de satışa çıktı​

Vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasını sağlayan e-Devlet, büyük bir iddianın ortasında. Aktarılanlara göre e-Devlet’te bulunan milyonlarca vatandaşın bilgisi çalınmış ve hatta Dark Web marketlerinde satışa çıkartılmış olabilir.

61 milyon kişinin e-Devlet bilgileri çalınmış olabilir​

Unified Cyber Threat Intelligence Platform’un resmi Cyberthint adlı Twitter hesabından paylaşılan bilgilere göre 61 milyon Türk vatandaşının e-Devlet bilgileri, Dark Web’te doğrulanmış bir pazar yeri olan Hydra Market üzerinden satışa çıkartılmış durumda. Hydra Market, yasadışı uyuşturucu kaçakçılığının yanı sıra kara para aklama gibi işlemler için kullanılan ve Rus kaynaklı olduğu bilinen bir Dark Web (karanlık web) pazar yeri konumunda.

İddia henüz doğrulanmadı​

Cyberthint’e göre 61 milyon 288 bin 38 kişinin çalınan e-Devlet bilgileri satışa çıkartıldıktan sadece 11 saat sonra satılmış. Paylaşılanlara göre çalınan veriler TC Kimlik Numarası ve şifreden oluşuyor. Henüz bu iddia Türkiye tarafından veya resmi bir kamu kurumu tarafından doğrulanmış değil. Ancak iddianın büyüklüğü ve kapsamı düşünüldüğünde e-Devlet kullanan vatandaşların şifrelerini değiştirmelerini tavsiye ederiz.

Güncelleme: Yapılan resmi açıklamada kullanıcı verilerinin sızdırıldığı iddialarının asılsız olduğu bildirildi.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Personalize

Geri
Üst