• [ WMTR.Net ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ WMTR.Net ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ WMTR.Net ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

Rehber SMF Forum Kurulumu Resimli Anlatım

Kerem

Üye
Katılım
14.10.2022
Mesajlar
2
Aldığı beğeni
2
Konum
Ankara
SMF Forum Kurulumu Resimli Anlatım

Giriş konum smfnin kurulumu olsun. :) sıkıntı yaşarsanız konu altına yazarak destek isteyebilirsiniz.

1. Alan Adı ve Hosting Hizmeti​

Forum kurmayı düşünüyorsanız bir alan adına ve dosyalarınızı barındırmak için bir hostinge ihtiyacınız var. SMF linux hostiglerde sorunsuz çalıştığından dolayı tavsiyem linux bir hosting seçmeniz. Alanı adını seçimi yaparken kuracağınız forumun içeriğine uygun ve akılda kalıcı bir alan adı seçermeniz yararınıza olacaktır. Ben yıllardır cliaweb 'i kullanıyorum ve sorun yaşamadım.

2. Veritabanı Oluşturma​

Aldığınız hosting hizmetinin panelinde MySQL yönetimi sayfasına giriş yaparak veritabanınızı oluşturun. Oluşturduğunuz veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifresi kolay bulunamayacak şekilde belirleyin.


3. SMF Kurulum Dosyaları ve Dil Dosyaları​

SMF 'nin resmi sitesinden başka bir yerde karşılaşırsanız zaten indirmeyin, sadece resmi siteden indirdiğiniz dosyaları kullanın.

İndirme Sayfası:

İndirme sayfasından en güncel sürümün Full İnstall Zip dosyasını indiriyoruz.

1.PNGKurulum dosyalarını indirdikten sonra aşağıdaki linkten Türkçe Dil Dosyalarını indiriyoruz. Aşağıdaki sayfada görüldüğü gibi indirdiğiniz kurulum dosyalarının sürümüne uygun dil dosyalarını indirmemiz gerekiyor.

Türkçe Dil Dosyaları:

2.PNG


İndirdiğimiz sıkıştırılmış klasörleri sağ tıkla klasöre ayıklıyoruz ve dil klasörü içindeki dosyaları kurulum dosyalarının olduğu klasöre atıyoruz.

3.png


İndirdiğimi kurulum ve dil dosyalarını bir klasörde birleştirdikten sonra bütün kurulum dosyalarını forumu kurmak istediğimiz ana dizine ya da başka bir klasöre kurmak istiyorsak oluşturduğumuz klasörün içerisine aktarıyoruz. Bu aktarımı filezilla gibi ftp programıyla ya da panelinizden dosya yöneticisi marifeti ile aktarabilirsiniz.

7.PNG


8.PNG


9.PNG4. Kurulum Sayfasını Başlatma​

Veritabanınızı oluşturdunuz ve kurulum dosyalarınızı kurulum yapacağınız dzine attık sonra sıra geldi kuruluma. yolunu adres çubuğuna yazıyoruz ve kurulumu başlatıyoruz. Sadece 4. aşamaya geldiğinizde Varsayılan karakter seti olarak UTF-8 kullan. seçeneği seçili olmayacak, bu seçimi kaldırıyoruz.

10.PNG


11.PNG


Z27XLV.png


13.PNG


14.PNGEn son olarakta install.php dosyasını silmek için burayı tıklayınız. seçeneğini tıklayınız ve bir alt satırdaki yeni yüklenen forumunuza göz ataabilirsiniz linkini tıklayarak foruma giriş yapabilirsiniz.

nYLQAM.png
 

Garfield

Webmaster Forum - WMTR
Administrator
Webmaster Forum - WMTR
Katılım
25.01.2022
Mesajlar
137
Çözümler
12
Aldığı beğeni
27
Konum
Yurt Dışı
Uzmanlık
Girişimci
Sabitlendi. 👍
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Personalize

Üst