free hit counter
Sitemdeki Sayfayı Bing Dizininin Dışına Nasıl Getirebilirim? | Webmaster Forum - WMTR.NET
  • [ WMTR.Net ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ WMTR.Net ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ WMTR.Net ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

Sitemdeki Sayfayı Bing Dizininin Dışına Nasıl Getirebilirim?

Pi

Yönetici
Moderatör
Katılım
25 Ocak 2022
Mesajlar
8,228
Çözümler
1
Aldığı Beğeni
63
Bu makale, web yöneticilerinin ve site sahiplerinin kendi sitelerindeki bir URL'yi Bing dizininden kaldırmaları gereken farklı seçenekleri açıklamaktadır .

Not

NOT​
Arama sonuçlarından kaldırılması gereken sayfanın web yöneticisi veya site sahibi değilseniz, içeriği kaldırmak için sitenin web yöneticisi ile iletişime geçmelisiniz. Bu zaten olmuşsa ve içerik artık sitede değilse , Bing Arama sonuçlarından bir sayfanın kaldırılmasını istemek için İçerik Kaldırma Aracı'nı kullanabilirsiniz.

Yöntem 1: Sayfayı Sitenizden Kaldırın ve Bir 404 Döndürün​

Bir URL'nin dizinimizden kaldırılmasının en doğal yolu, URL'nin 404 (Bulunamadı) veya 410 (Gitti) HTTP durumu döndürmesi için onu sitenizden silmektir . Sayfayı yeniden taradıktan ve sitenizden kalıcı olarak kaldırıldığını belirledikten sonra, sayfayı arama sonuçlarımızdan kaldıracağız. Bing'in sayfanın aslında sitenizden kaldırıldığını ve şimdi bir 404 veya 410 HTTP durum kodu döndürdüğünü algılaması için, Bingbot'un URL'ye erişebilmesi gerektiğini, dolayısıyla URL'nin bulunmasını engellememeniz gerektiğini unutmayın. robots.txt ile yeniden tarandı.

Yöntem 2: Sayfaya NOINDEX meta etiketi ekleyin​

1. Seçenek'e göre sitenizden silmek istemediğiniz veya silmek istemediğiniz bir URL'yi Bing arama sonuçlarından kaldırmanız gerekirse, HTML kaynağınıza bir robots meta etiketi ekleyebilirsiniz. Bing, meta robots etiketlerini onurlandırır ve sayfa kaynağınıza <meta name = "robots" content = "noindex"> eklemek, sayfanın yeniden taranıp yeniden işlendikten sonra dizinden kaybolmasını sağlar. NOINDEX etiketini kullanırken, HTML başlığınız şunun gibi görünecektir:

Kod:
<html><head>
<meta name="robots" content="noindex" />
(…rest goes here…)
</head>
<body>…</body>
</html>
Yeniden tarama ve yeniden işlemenin biraz zaman alabileceğini unutmayın. Ayrıca, URL'nin robots.txt kullanılarak veya başka yollarla taranmasına izin vermeyin: NOINDEX etiketini görebilmemiz için yine de sayfayı getirebilmemiz gerekir.
Not: Dizinden kaldırmak istediğiniz URL bir web sayfası değil de PDF ise, yanıt başlığına X-Robots-Tag: noindex göndermeyi seçebilirsiniz :

Kod:
HTTP/1.1 200 OK
Cache-Control: private
Content-Type: text/html; charset=utf-8
X-Robots-Tag: noindex

Yöntem 3: URL'leri Engelle aracını kullanarak URL'yi kaldırın​

Arama sonuçlarından bir URL almak için aceleniz varsa ve doğal yeniden tarama sürecini bekleyemiyorsanız, Web Yöneticisi Araçları içindeki URL'leri Engelle aracını kullanarak bir URL'yi engelleyebilirsiniz . Bu, URL'nin 24 saat içinde arama sonuçlarında görünmesini engelleyecektir. Engelleme URL’nin yalnızca sayfanın arama sonuçlarında görünmesini engellediğini ve her 90 günde bir sona erdiğinden geçici olduğunu unutmayın, ancak bu size ya sayfayı sitenizden kaldırmanız veya sayfaya bir NOINDEX meta etiketi eklemeniz için zaman vermelidir. onları dizinimizden çıkarın.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Personalize

Üst