free hit counter
Oyunculara iyi haber: RTX 3050, mining yapamayacak | Webmaster Forum - WMTR.NET
  • [ WMTR.Net ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ WMTR.Net ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ WMTR.Net ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

Oyunculara iyi haber: RTX 3050, mining yapamayacak

Pi

Yönetici
Moderatör
Katılım
25 Ocak 2022
Mesajlar
18,500
Çözümler
1
Aldığı Beğeni
64

Oyunculara iyi haber: RTX 3050, mining yapamayacak​


Son yıllarda giderek güçlenen mining akımı, madencilere yüksek kazanç getirse de piyasadaki ekran kartı stoklarını eritiyor. Bu nedenle oyun oynamak gibi masum amaçlar için ekran kartı bulunamıyor. Oyun dünyasının bir süredir muzdarip olduğu bu duruma karşı Nvidia bir önlem almıştı. Ekran kartlarının mining performansını düşüren bu önlem, RTX 3050 ekran kartında sıkı şekilde uygulanacak.


RTX 3050 mining konusunda berbat görünüyor​

RTX serisi ekran kartları, sundukları yüksek performans sayesinde oyuncuların dikkatini çektiği kadar mining yapanların da dikkatini çeker oldu. RTX 2000 serisinin en düşük seçeneği olan RTX 2060’ın bile o dönemde mining yapanlar tarafından sömürüldüğünü gördük. RTX 3000 serisi ile gelen RTX 3050, yeni neslin en düşük seviyeli modeli. Karttaki LHS (düşük kazım gücü) kısıtlamasıyla birlikte madenciler için berbat, oyuncular için ideal gibi görünüyor.

Ethereum mining için test edilen kartın 12.5 MH/s kazım gücüne sahip olduğu rapor edildi. Bu değer, madencilik için berbat bir güçtür ve kartın kendini amorti etmesi yaklaşık 500 gün sürer. Eğer karttaki mining kısıtlamasının aşılması için bir yol bulunmazsa RTX 3050’yi sadece oyuncular satın almak isteyecek gibi görünüyor.


Elbette bu kart, oyuncular ve madenciler arasında bir barış sağlanacağı anlamına gelmemekte. Zira RTX 3050, yeni neslin en az performanslı kartı. Bu kart ile her oyunu 4K oynama lüksüne sahip değilsiniz. Özellikle de ışın izleme açıkken yüksek çözünürlüklerde harika FPS değerleri alamazsınız. Yine de gelecek aylarda orta segment bir bilgisayar toplamayı planlıyorsanız RTX 3050 sizin yüzünüzü güldürecek.

Oyuncular mutlu, madenciler üzgün​

Kripto para dünyası son aylarda epey kan kaybetti. Dünyanın en çok mining yapılan ikinci ülkesi olan Kazakistan’da elektriğin kesilmesi ve kripto paralarda genel olarak düşüş yaşanması, yaşanan krizlerden sadece birkaçı. RTX 3050’nin de mining konusunda iyi performans gösteremeyecek olması madenciler için kötü bir haber.

Kripto para piyasası kırmızıya bürünmüşken RTX 3050’in sadece oyunculara yar olacak olması, çoğunlukla sevindirici bir haber. Zira oyuncular neredeyse bir yıldır ekran kartı bulamıyor ve bulsalar dahi fahiş fiyatlar ödemek zorunda kalıyor. İlerleyen aylarda iki müşteri kitlesinden hangisinin kazanacağını göreceğiz.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Personalize

Üst