free hit counter
İzale-i Şuyu Elbirliği Mülkiyeti | Webmaster Forum - WMTR.Net
  • [ WMTR.Net ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ WMTR.Net ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ WMTR.Net ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

İzale-i Şuyu Elbirliği Mülkiyeti

Pi

Yönetici
Moderatör
Katılım
25 Ocak 2022
Mesajlar
18,541
Çözümler
1
Aldığı Beğeni
70

İzale-i Şuyu Elbirliği Mülkiyeti​

  • Elbirliği mülkiyeti ise daha özel bir mülkiyet şeklidir. Burada birden çok kişi herhangi bir pay söz konusu olmaksızın malın her noktasında mülkiyet hakkı sahibidir. Maliklerden biri olmak kişiye bağlıdır. Mala bağlı değildir. Ortaklığın devri mümkün değildir. Paylı mülkiyette ise payın devri mümkün idi. Bir kişi elbirliği mülkiyetinde ‘ben çıkıyorum yerime şu girsin’ diyemez. Yapılacak devir sadece tasfiyedeki payını devretmedir. Hakkın devri mümkün değildir. Elbirliği mülkiyetinde paylı mülkiyetin aksine maliklerden her biri taşınmaz üzerinde tasarruf yetkisine sahip değildir. Ancak oybirliği ile böyle bir işlemi gerçekleştirebilir.

    Elbirliği mülkiyeti ancak kanunda öngörülen hallerde doğabilir. Ya kanun belirlediği hükümlerle elbirliği mülkiyeti doğurur ya da siz sözleşme ile (hangi tip sözleşmelerin olabileceği yine kanundan çıkarılır) bunu belirleyebilirsiniz.

    Kanun bazı ilişkileri elbirliği mülkiyeti şeklinde tayin eder. Miras en bilinen örneğidir. Bir kişi vefat ettiğinde vefat anıyla birlikte tüm hakları mirasçıya geçmektedir. İşte bu geçiş elbirliği mülkiyeti şeklinde olmaktadır. Mirasçıları elbirliği halinde miras bırakandan kalan tüm haklara malik olurlar.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Personalize

Geri
Üst