free hit counter
Intel'den Nvidia'ya yanıt: Tarayıcılar için video yükseltme teknolojisi geliyor | Webmaster Forum - WMTR.NET
  • [ WMTR.Net ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ WMTR.Net ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ WMTR.Net ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

Intel'den Nvidia'ya yanıt: Tarayıcılar için video yükseltme teknolojisi geliyor

LORD01

Yönetici
Moderatör
Katılım
28 Ocak 2023
Mesajlar
11,477
Aldığı Beğeni
0
Uzmanlık
Sosyal Medya Hiz.

Intel'den Nvidia'ya yanıt: Tarayıcılar için video yükseltme teknolojisi geliyor​

Hatırlayacak olursak kısa süre önce Nvidia, RTX Video Super Resolution isimli yeni video yükseltme teknolojisini duyurmuştu. Bilmeyenler için Nvidia'nın Tensor çekirdeklerinden faydalanan bu teknoloji, tarayıcı tabanlı videoların çözünürlüğünü büyük oranda arttırmayı başarıyor. Şimdi harici GPU pazarına adım atan Intel'in de, Chromium tabanlı tarayıcılar için benzer bir teknoloji üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Intel'den yeni video yükseltme teknolojisi geliyor​

Kısa süre önce Intel mühendislerinin yeni bir video yükseltme teknolojisi geliştirdiğini duymuştuk. Ancak nasıl çalıştığı ve hatta çalışıp çalışmadığı tam olarak net değildi. Şimdi VideoCardz, bu teknolojinin belirli Intel ekran kartlarında desteklendiğini ve Chrome merkezli manuel bir değişiklik ile aktif hale getirilebileceğini keşfetti.
Buna göre uyumlu GPU modeline sahip kullanıcılar, donanım hızlandırma özelliği etkinleştirilen Chrome 109 ve üzeri sürümlerde “–enable-features=IntelVpSuperResolution” kısayol komutunu kullanarak Intel VSR'ye ulaşabiliyor. Ancak şu an için Intel Arc serisi, 10.nesil Intel Core ailesi ve üzeri ekran kartlarına destek sunulduğunu belirtelim.


Paylaşılan ekran görüntüleri, video kaynağı ve grafik biriminin işlem gücüne bağlı olarak Intel VSR'nin farklı sonuçlar sağladığnı gösteriyor. Ancak yine de gözle görülür bir kalite artışı yaşandığını söyleyebiliriz. Yeni yükseltme teknolojisinin ne zaman kullanıma sunulacağı henüz bilinmiyor. Nitekim Intel, böyle bir özelliğin planlandığını bile doğrulamadı.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Personalize

Üst