free hit counter
Intel dünyanın ilk 6GHz işlemcisini duyurdu | Webmaster Forum - WMTR.NET
  • [ WMTR.Net ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ WMTR.Net ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ WMTR.Net ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

Intel dünyanın ilk 6GHz işlemcisini duyurdu

Pi

Yönetici
Moderatör
Katılım
25 Ocak 2022
Mesajlar
18,500
Çözümler
1
Aldığı Beğeni
64

Intel dünyanın ilk 6GHz işlemcisini duyurdu​

Intel Core işlemci serisinin en iyi performansı sunan S takılı modelleri bu yıl da adından söz ettireceğe benziyor. Intel Core i9-13900KS modeli dünyanın ilk 6GHz sınırını aşan işlemcisi oldu.

Intel Core i9-13900KS özellikleri ve fiyatı​

Üretim süreçleri geliştikçe artık işlemcilerde tavan hızlar da gelişmeye başladı. Mobil platformlarda 3GHz, masaüstü platformlarda ise 5GHz artık alıştığımız seviyeler oldu. Yavaş yavaş 6GHz seviyesine yolculuk başlıyor.
Intel Core i9-13900KS dünyanın ilk stok 6GHz sınırını aşan işlemcisi oldu. Extreme Power Delivery profili sayesinde hız aşırtma işlemlerine gerek kalmadan 6GHz seviyesine ulaşabiliyor. 150W taban güç değeri olan işlemcide 253W maksimum hız limiti yer alıyor. En yüksek seviyede ise 320W değerine ulaşıyor.

Testlerde iki performans çekirdeği üzerinde 6GHz seviyesine çıkılmış ve 7-Zip uygulaması çalıştırılırken kısa süreli olarak elde edilmiş. Yine de tüm performans çekirdeklerinin 6GHz seviyesine çıkabildiğini hatırlatalım. Profesyonel soğutma çözümleri ile işlemcinin daha yüksek hızlara aşırtılabileceği belirtiliyor. Intel Core i9-13900KS işlemcisi 699$ olarak satılacak.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Personalize

Üst