free hit counter
Intel 12. Nesil işlemci fiyatlarına zam yaptı: Eski nesil yeni nesilden çok daha pahalı oldu | Webmaster Forum - WMTR.NET
  • [ WMTR.Net ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ WMTR.Net ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ WMTR.Net ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

Intel 12. Nesil işlemci fiyatlarına zam yaptı: Eski nesil yeni nesilden çok daha pahalı oldu

LORD01

Yönetici
Moderatör
Katılım
28 Ocak 2023
Mesajlar
11,477
Aldığı Beğeni
0
Uzmanlık
Sosyal Medya Hiz.

Intel 12. Nesil işlemci fiyatlarına zam yaptı: Eski nesil yeni nesilden çok daha pahalı oldu​

Geçtiğimiz yıl Intel, 12. Nesil Alder Lake işlemcileri de dahil olmak üzere işlemci fiyatlarını artırmayı planladığını duyurmuştu. Firmanın bu planını yılın son çeyreğinde gerçekleştirmesi bekleniyordu ancak zamlar bu yılın başında uygulanmaya başlandı.

Intel'den işlemcilere zam​

Fiyat artışının şimdilik 12. Nesil Alder Lake işlemcilerini kapsadığı görülüyor. Intel’in Ark web sitesi üzerinden de takip edilebilecek olan fiyatların %10 oranında yükseltildiği görülüyor. Öte yandan Intel’in %20’ye varan zam yapması beklenmekteydi. Fiyat artışı nispeten küçük gelebilir fakat hali hazırda 12. Nesil işlemciler yeni 13. Nesil işlemcilerden çok daha pahalı durumda. Örneğin Core i9 12900K an itibariyle 658 dolar, Core i9 13900K ise 599 dolar fiyat etiketine sahip.
Öte yandan Intel’in bu fiyat yükseltmesine perakende mağazalarının uyup uymayacağı ise belirsiz. Hali hazırda perakende mağazalarında fiyatlar Intel’in resmi rakamlarına göre çok daha uygun durumda. Tabi buradaki fiyatlar stoklardan kaynaklanıyor olabilir. Yeni stoklar gelince fiyatların arttığını görmemiz muhtemel.

Bunların yanında Intel’in yaptığı fiyat artışı AMD ile rekabeti olumsuz etkileyebilir. Hali hazırda tüketicilerin hem 13. Nesil işlemcilerine hem de Ryzen 7000 işlemcilerine olan talebi istenilen düzeyde değil. AMD’deki durum bu konuda Intel’e göre daha da kötü zira kırmızılı takım yeni nesil işlemcileriyle birlikte yeni AM5 anakart ve DDR5 bellekleri zorunlu kılıyor.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Personalize

Üst