free hit counter
DMOZ Nedir ? | Webmaster Forum - WMTR.Net
  • [ WMTR.Net ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ WMTR.Net ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ WMTR.Net ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

DMOZ Nedir ?

Pi

Yönetici
Moderatör
Katılım
25 Ocak 2022
Mesajlar
18,541
Çözümler
1
Aldığı Beğeni
70
DMOZ, tüm dünyanın en büyük online ve açık web site dizini projesidir. Bu dizinde milyonlarca web sitesi, gönüllü editörlerce incelenerek konularına göre kategorize edilir ve yayımlanır. Başta Google olmak üzere birçok arama motoru DMOZ'a kayıtlı siteleri takip eder ve DMOZ verilerini kullanırdı. DMOZ uzun bir yayın maratonu sonrasında 14 Mart 2017 tarihinde kapanma kararı almış ve tüm faaliyetlerini sona erdirmiştir.


DMOZ'un kapanmasından sonra WM Aracı bir atak yapıp Türkiye'nin insan onaylı en büyük web site dizinini açmıştır. WM Aracı dizinine sitelerinizi eklemek için tıklayın.

ABD'nin ve dünyanın en büyük internet servis sağlayıcısı olan AOL tarafından projelendirilen DMOZ, ilk olarak directory.mozilla.org adresinde yayına alınmış daha sonra dmoz.org adresi ile yayın hayatına devam etmiştir. Zaten ismi de Directory Mozilla'dan gelmektedir. Fakat projenin, son halinin Mozilla Vakfı ve Mozilla projeleriyle resmi bir ilişkisi bulunmamaktaydı.

DMOZ, internetin en büyük ve en popüler arama motorlarının ve portallarının dizin hizmetlerini güçlendirmekteydi. Bunlara Netscape Search, AOL Search, Google, Lycos, HotBot, DirectHit ve daha yüzlercesi dahildir.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Personalize

Geri
Üst