free hit counter
Alan Adı Ne Zaman Düşer? Domain Ne Zaman Boşa Çıkar? | Webmaster Forum - WMTR.NET
  • [ WMTR.Net ] Sizler için hazırlayıp geliştirdiğimiz forum hizmetlerinden sadece bazılarına, Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • [ WMTR.Net ] Özel mesaj ile destek talep etmeyiniz! Bu tip isteklerin hepsi yanıtsız kalacaktır. Destek talebi için ilgili foruma konu açmanız yeterlidir.
  • [ WMTR.Net ] Kategori talepleriniz için şuradaki bağlantıyı kullanıp talep açabilirsiniz.

Rehber Alan Adı Ne Zaman Düşer? Domain Ne Zaman Boşa Çıkar?

Garfield

Yönetici
WMTR-Admin
Katılım
25 Ocak 2022
Mesajlar
252
Çözümler
14
Aldığı Beğeni
34
Konum
Yurt Dışı
Uzmanlık
Girişimci
Alan adı ne zaman düşer? Düşen alan adını almak için ne zamana kadar beklemeliyim? Alan adlarının boşa düşme sürecini sizler için ele aldık.

Alan adı satın alan kullanıcılar aslında alan adlarını satın almazlar, satın alırken belirledikleri sürece(1 yıl, 2 yıl, 5 yıl gibi) alan adlarını kiralarlar. Bundan dolayı kira süresi dolan alan adları bir süre sonra boşa düşerek, diğer kullanıcılar tarafından tekrardan kullanılabilir hale gelirler.

Takip ettiğiniz bir alan adı var ve Whois üzerinde süresinin çok az kaldığını gördünüz. Tabi domain sahibi, kira süresini tekrar uzatmaz ise alan adı ne zaman düşer?

Alan Adı Düşme Aşamaları

  • Active Status(Aktif Durum): Alan adı bu durumda ise henüz süresi sona ermemiş, halen daha alan adı sahibinin kullanımında aktif bir alan adıdır.
  • On-Hold Status(Beklemede): Alan adının süresi bittikten sonra başlayan ilk süreçtir. Bu süreçte alan adı beklemeye alınır ve ilk 5 gün(TLD tipine göre süreler değişiklik gösterebiliyor), com / net / org gibi alan adlarında herhangi bir ceza ödemeden alan adı süresi uzatılabiliyor. Bu durum da domain kayıt firmalarına göre değişmektedir. Bu süreçte bir uzatma işlemi gerçekleşmez ise 40 gün boyunca alan adı sahibi tekrardan alan adını uzatabilsin diye cezalı tutarla alan adını yenileyebilirler. Kısacası On-Hold durumu 30-45 gün sürebilmektedir.
  • Redemption Period(Son Kurtarma Aşaması): ICANN tarafından alan adı sahibine, alan adını kurtarması için son olarak bir şans tanımlanmaktadır. Ancak burada maliyetler oldukça yükseliyor. Alan adını bu aşamada yeniden uzatmak isteyen alan adı sahibi için maliyet 80 USD’ye kadar çıkabiliyor. Bu süreçte de alan adı sahibine kayıt için 30 gün süre tanımlanmaktadır.
  • Pending Delete(Silinme Aşaması): Bu süreçte domain sahibi alan adını kurtaramamaktadır. Sürecin tamamlanması durumunda alan adı tamamen boşa düşer ve artık diğer kullanıcılar tarafından kayıt yapılabilir duruma geçer. Bu süreç 5 gün sürebilmektedir.
Aşamalardan anlayacağımız üzere alan adının süresinin dolduğu günden itibaren domain’in boşa düşmesi 80 güne sürebiliyor.
 

Root

WMTR-Üye
Katılım
25 Ocak 2022
Mesajlar
5
Çözümler
1
Aldığı Beğeni
1
Konum
İstanbul
Uzmanlık
Grafik Tasarımcı
Teşekkürler.
 

Bu konuyu görüntüleyenler

Personalize

Üst