1. Ana Sayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

iPhone Ön Bellek Temizleme Nasıl Yapılır?

iPhone Ön Bellek Temizleme Nasıl Yapılır?
0

iPhone ön bellek temizleme işlemi yaparak, cihazınızda gözle görülür bir performans artışı (hızlanma) yaşamanız mümkündür. Ön bellek, veri erişimini ve cihazların daha hızlı çalışmasını amaçlayan bir depolama çeşididir. Site, uygulama veya oyunlarda; ayarlar, tercihler ve şifreler gibi kaydettiğiniz verilerin bilgisini kaydeder. Bu sayede uygulamalara girdiğinizde sürekli şifre girmeniz veya ayar yapmanız gerekmez. Ön bellek boyutu kullanılan uygulamalara göre değişiklik gösterebilir.

Ön bellek konusunu örneklerle, detaylı bir şekilde inceleyelim. iPhone telefonunuzda tarayıcınız üzerinden bir siteye ilk defa giriş yaptığınızda; internet hızlı olmasına rağmen, site yavaş açılabilir. Aynı siteye ikinci defa giriş yaptığınızda; telefon tarayıcısı siteyi ön belleğe kaydettiği için daha hızlı bir açılış ile karşılaşırsınız. Kullanılan uygulama sayısı ve sıklığı ön belleğin şişmesine sebep olur. Ön bellek boyutunun artmasıyla telefonda kasmalar meydana gelebilir. Bu sebeple ön bellek temizleme işlemi belirli periyotlarla mobil cihazlara uygulanmalıdır. Bu sayede iPhone hızlandırmak ve kullanılabilir depolama alanı açmak mümkün hale gelecektir. iPhone ön bellek temizlemek için 2 farklı yöntem kullanabilirsiniz;

 • İlk yöntem uygulamaları silerek, yeniden yüklemek olacaktır.
 • İkinci yöntem ise iPhone ve iOS için hazırlanmış olan ön bellek temizleme programı kullanabilirsiniz.

iPhone Safari Ön Bellek Nasıl Temizlenir?

İnternette gezinmeyi çok seviyorsanız, Safari uygulamasının ön belleğini silmekle işe başlayalım. Safari, iOS tabanlı cihazlar için geliştirilen yüksek performanslı bir web tarayıcısıdır. iPhone bir telefon aldığınızda, uygulama telefona yüklü olarak gelecektir. Safari ön bellek temizlemek için telefonunuzun ayarlar bölümüne girerek aşağıdaki adımları takip edin;

iPhone 5, iPhone 6 ve 6s ön bellek temizlemee
 1. Ayarlar bölümünden Safari uygulamasını bulun.
 2. Daha sonra “Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Sil” kısmına tıklayın.
 3. “Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Sil” kısmına tıkladıktan sonra “Geçmişi ve Verileri Sil” kısmına tıklayın.

Bu sayede Safari ön bellek temizleme işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olduk.

Uygulama Silip, Yeniden Yükleyerek Ön Bellek Temizleme

iPhone’da ön bellek temizleme işlemi yapacağımız programları tespit edelim. iPhone ön bellek boyutunu görmek için telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne girerek aşağıdaki işlemleri uygulayın;

iPhone 6, 7 ve 8 Ön Bellek Nasıl Temizlenir?
 1. Genel kısmına tıklayın.
 2. iPhone Saklama Alanı bölümüne girin.
 3. iPhone tarafından Önerilen iyileştirmeler bu bölümde bulunur. Kullanmadığınız uygulamaları buradan kaldırabilirsiniz.
 4. Bu kısımda hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığı bulunmaktadır.
 5. Uygulamaların üstüne tıklayarak “Uygulamayı Sil” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer önemli verileriniz var ise yedeklemeyi unutmayın, “Uygulamayı Sil” butonuna tıkladığınız andan itibaren bu işlemin geri dönüşü bulunmamaktadır.

Ön bellek temizleme işlemi özellikle iPhone 6, 6S, iPhone 7, iPhone 8 gibi modellerde hissedilebilir bir hız performansı katacaktır. Yukarıdaki fotoğrafta bulunan Telegram uygulamasının ön belleğe kayıt yaptığı dosya boyutunu inceleyebilirsiniz. Uygulama büyüklüğü, uygulamanın telefonumuza ilk yüklendiği andaki halidir. Uygulama büyüklüğünün hemen altında bulunan “Belgeler ve Veriler” alanındaki kısım ise ön belleğe alınan verilerdir. Telegram üzerinden gönderilen sesli mesaj, fotoğraf ve videolar uygulamanın tam 1.47 GB’lık ön bellek kaydetmesine sebep olmuş.

3. Parti iPhone Ön Bellek Temizleme Uygulamaları

iPhone ön bellek temizleme uygulamaları, App Store’a yüklenmiş olan programdır. App Store üzerinden ön bellek temizleme programı yazdığınızda karşınıza en popüler uygulamalar çıkacaktır. Bu uygulamalar;

 • Smart Cleaner – Temiz Telefon,
 • Phone Cleaner – Clean Storage,
 • Temizleyici – telefon temizleme olarak sıralanabilir.

3. Parti uygulamalar ücretli üyeliğe tabi olabilmektedir. Bu sebeple iPhone cihazlarda ön bellek temizleme işleminin manuel olarak, yukarıda gösterdiğimiz şekilde yapılmasını öneriyoruz.

wmtr
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu web sitesi sizlere karşılıksız gönüllü olarak hizmet etmeyi hedefler. Bünyesinde olabildiğince gereksiz içeriklerden uzak durmayı benimser. Sizde yapacağınız kısa bir yorumla yazarlarımıza motivasyon sağlayabilir onları destekleyebilir varsa sorunuzu yorum kısmından iletebilirsiniz.

Yorum Yap