1. Ana Sayfa
  2. Genel

DISM Komutu Nedir?

DISM Komutu Nedir?
0

DISM Komutu veya Dağıtım Görüntüsü Servis ve Yönetim Komutu, Windows işletim sistemleri için kullanılan bir komut satırı aracıdır. Windows bileşenlerini yönetmeye ve özellikle Windows 10 ‘un görüntülerini hazırlamaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

DISM Komutuna komut satırı kullanılarak erişilir, yani hem Windows 7, 8 hem de 10 ‘da kullanılabilir. Kullanıcıların Windows özelliklerini, paketlerini ve sürücülerini yüklemesine, kaldırmasına, yapılandırmasına ve güncellemesine olanak tanır. Ayrıca, Windows görüntüsünü onarmak ve Windows özelliklerini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bir araç görevi görür.

Kullanıcılar ayrıca bir Windows görüntüsündeki tüm paketleri listelemek ve diğer işlevlerin yanı sıra kurtarma için görüntüleri analiz etmek için DISM Komutunu kullanabilirler. Özellikle Windows 10 ‘un büyük dağıtımlarını yönetmek ve dağıtıldıklarında bileşenlere kapsamlı bir şekilde bakmak için kullanışlıdır.

DISM Komutu Ne İşe Yarar?

 

Genel olarak, DISM Komutu, Windows bileşenlerini yönetmek, dağıtmak ve hatta güncellemek için kullanılabilen çok yönlü bir araçtır. Kullanıcıların Windows bileşenlerini oluşturmalarını, değiştirmelerini ve derinlemesine incelemelerini sağlar.

Deployment Image Servicing and Management komutunun kısaltması olan DISM komutu, Windows işletim sistemi görüntülerini yönetmek ve hizmet vermek için kullanılan bir Windows komut satırı aracıdır. Bu, sanal sabit diskler, ISO görüntüleri ve WIM dosyaları gibi monte edilmiş görüntülerin yanı sıra farklı donanım yapılandırmalarında kullanılan görüntü dosyalarını içerir.

DISM Komutu Kullanımı Nedir?

 

DISM aracı, Windows görüntüsünü çevrimiçi veya çevrimdışı bir ortamda onarmak ve bakımını yapmak için kullanılır ve ayrıca Windows güncellemelerini, paketlerini ve sürücülerini önceden yüklemek için de kullanılabilir. Microsoft, ek özellikler ve işlevler eklemek için DISM komutunu düzenli olarak günceller.

DISM komutuyla, varsayılan yüklemede bulunmayan bileşenleri ekleyerek veya kaldırarak bir Windows yüklemesini kolayca özelleştirebilirsiniz. DISM komutunu kullanarak, sistemin bir görüntüsünü yakalayabilir ve diğer sistemlere uygulayabilirsiniz. DISM, kullanmadan önce görüntünün bütünlüğünü doğrulamak için de kullanılabilir.

Sonuç olarak, DISM komutu, kullanıcılara Windows işletim sistemi görüntülerini yönetmek ve bakımını yapmak için güçlü bir araç sağlar ve bu da onu sistem yöneticileri için önemli bir araç haline getirir.

wmtr
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu web sitesi sizlere karşılıksız gönüllü olarak hizmet etmeyi hedefler. Bünyesinde olabildiğince gereksiz içeriklerden uzak durmayı benimser. Sizde yapacağınız kısa bir yorumla yazarlarımıza motivasyon sağlayabilir onları destekleyebilir varsa sorunuzu yorum kısmından iletebilirsiniz.

Yorum Yap